معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با بهره‌گیری از فناوری کشت بافت می‌توانیم گیاهان عاری از ویروس و بیماری و همسان در کشور تولید کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر طهماسبی در حاشیه نخستین همایش ملی توانمندی‌های مراکز کشت بافت کشور ، توسعه کشت بافت را یکی از روش‌های دستیابی سریع برای تکثیر انبوه و جلوگیری از انقراض گونه‌های گیاهی جنگلی، مرتعی، زراعی و باغی برشمرد و اظهار امیدواری کرد این روش کشت، در همه عرصه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: با استفاده از این روش کشت، علاوه بر تولید انبوه، می‌توان گیاهانی با سلامت و اصالت کامل از نظر نژادی تولید کرد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ، از فعالیت نزدیک به 70 شرکت کشت بافت در کشور خبر داد و گفت: این شرکت‌ها در حال حاضر با فعالیت افراد متخصص و تحصیل‌کرده، به صورت متعادل در حال رشد هستند.
وی افزود: برای هم‌افزایی و افزایش تبادل اطلاعات دانش فنی و تقسیم کار و ایجاد رقابت بین شرکت‌‌‌های کشت بافت، نیازمند تشکل و انجمنی هستیم که خوشبختانه این انجمن بوجود آمده است و در حال حاضر در این نمایشگاه شاهد معرفی خدمات این شرکت‌ها در زمینه گیاهان زینتی، باغی، دارویی، زراعی، مرتعی و جئگلی در بخش‌های مناطق گرمسیری، نیمه‌گرمسیری و مناطق سرد و معتدل هستیم.
طهماسبی خاطرنشان کرد: در خصوص برخی گونه‌های داخلی مانند گیاهان دارویی، انواع مرزه‌ها، آویشن‌ها و ... به دلیل تاثیر تغییرات اقلیمی و وجود تنش‌های خشکسالی در مراتع، باید از روش‌های تولید سریع همچون کشت بافت استفاده کنیم.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بر لزوم معرفی شرکت‌های کشت بافت به تولید کنندگان تاکید و اذعان کرد: تولید گیاهان گلدانی (گل حنا، شمعدانی) و گل‌های زینتی به صورت کشت بافت در کشور وجود دارد، بنابراین تشکل‌ها و انجمن‌های کشت بافت باید برای جلوگیری از واردات و خروج ارز از کشور، اطلاع‌رسانی مناسب در این خصوص انجام دهند.
به گفته وی، در حال حاضر گیاهان گلدانی به صورت نشائی از خارج از کشور وارد می‌شود که با معرفی شرکت‌های کشت بافت به تولید کنندگان می‌توان این گیاهان را به صورت رقابتی در داخل کشور تولید کرد.
در نخستین همایش ملی توانمندی های مراکز کشت بافت، رئیس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال نیز با اشاره به ضرورت استفاده کمتر از فضا،زمان و منابع آب و خاک برای تولید غذا با توسعه جمعیت در جهان، تاکید کرد : فن آوری های کشت بافت باید مدرن و نزدیک به طبیعت شود.
دکتر محمد حسن عصاره تصریح کرد: این موسسه از مشارکت انجمن های نظام مند و شناسنامه دار کشت بافت در تدوین و اجرای دستورالعمل های فنی و نظارتی در ثبت و گواهی بذر و نهال استقبال می کند.
رئیس انجمن کشت بافت گیاهی ایران نیز در حاشیه این همایش با بیان این که نخستین همایش ملی توانمندی‌های کشت بافت کشور به همت تمامی مراکز کشت بافت ایران برپا شده است، گفت: در چند سال اخیر کشت بافت در کشور رشد بسزایی داشته است و شرایطی فراهم شده تا خروج ارز از کشور به نحو قابل توجهی کاهش یابد.
دکتر رستگار با بیان این که تاکنون پایه‌های میوه‌های دانه‌دار و هسته‌دار مثل GF و GN از خارج وارد می شد، گفت: به همت متخصصان کشت بافت، علاوه بر قطع واردات، تولیدات این روش در سبد صادراتی نیز قرار گرفته است.
به گفته وی، کشورهای آسیای میانه، کشورهای خلیج فارس، عراق و افغانستان از جمله کشورهایی هستند که در سبد صادراتی ما قرار دارند.
رئیس انجمن کشت بافت گیاهی ایران با بیان این که هم اکنون حدود 40 میلیون تولید کشت بافت در سال در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در بخش گل و گیاهان زینتی مانند رز، ژرورا، ارکیده و ... نیز از طریق این روش کشت، تولید آغاز شده است و امیدواریم با گسترش کشت بافت در کشور، در سال‌های آینده شرایط بهتری برای موفقیت بخش کشاورزی ایجاد شود.
رستگار با اشاره به کلنگ‌زنی نخستین مرکز کشت بافت خصوصی کشور توسط مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، گفت: در حال حاضر فعالیت شرکت‌های کشت بافت کشور، مرهون درایت آن مقام عالی است.
وی به تولید رز از طریق کشت بافت اشاره کرد و گفت: رزهای تولید از این طریق در کشور به مراتب مطلوب‌تر از رزهای خارجی است و با استفاده از رزهای کشت بافت تولیدی در کشور، می‌توان گیاه سالم و اصیل تولید کرد

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

 • برای مقابله با بیماری ام اس؛کارمند دامپزشکی دور اروپا را رکاب زد

  دوچرخه‌سوار اداره کل دامپزشکی استان تهران، پیام‌آور توانمندی بیماران ام‌ اسی، با شعار "ام اس هیچگاه نمی‌تواند مرا متوقف کند"، به همراه همسرش با دوچرخه دور اروپا را رکاب زدند.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، بهناز محرم‌زاده کارمند اداره کل دامپزشکی استان تهران به همراه همسرش علی عظیمی از کوهنوردان پرتلاش کشور، در سفر فرهنگی - ورزشی خود به دور اروپا با دوچرخه، از کشورهای آلمان، هلند، دانمارک، نروژ و سوئد دیدن کرده و پیام توانمندی بیماران ام اس را به گوش اروپاییان ‌رساندند.

  مسافت رکاب زدن بین شهری تا پایان برنامه،

  ...
 • برای مقابله با بیماری ام اس؛بانوی کارمند دامپزشکی دور اروپا را رکاب زد
  دوچرخه‌سوار اداره کل دامپزشکی استان تهران، پیام‌آور توانمندی بیماران ام‌ اسی، با شعار "ام اس هیچگاه نمی‌تواند مرا متوقف کند"، به همراه همسرش با دوچرخه دور اروپا را رکاب زدند.
  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، بهناز محرم‌زاده کارمند اداره کل دامپزشکی استان تهران به همراه همسرش علی عظیمی از کوهنوردان پرتلاش کشور، در سفر فرهنگی - ورزشی خود به دور اروپا با دوچرخه، از
  ...
 • همایش پیشگیری از سرطان ویژه بانوان شاغل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد
  همایش پیشگیری از سرطان ویژه جمعی از بانوان شاغل وزارت جهاد کشاورزی به همت کمیسیون امور بانوان، در سالن نعمتی جم وزارتخانه برگزار شد.
  به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در این دوره آموزشی دکتر ویدا عمید جراح زنان و زایمان مطالبی در خصوص عوامل پیشگیری از سرطان ارائه کرد و گفت: ما می‌توانیم با شناخت ناشناخته‌ها از بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری کنیم.
  وی سرطان پستان را از شایع‌ترین سرطان‌های زنان و سرطان معده را از شایع‌ترین سرطان‌های مردان در کشور عنوان کرد و افزود: تشخیص سرطان در مراحل اولیه می‌تواند به بهبود این بیماری...
 • خرید تضمینی گندم کشاورزان به مرز 11 میلیون تن رسید
  از آغاز فصل برداشت تاکنون، 10 میلیون و 950 هزارتن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شده که این میزان خرید در مقایسه با سال گذشته بیش از 40 درصد رشد داشته است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،در حالی که نزدیک به دو ماه تا پایان خرید تضمینی گندم کشاورزان باقی است، تاکنون حدود دو میلیون و 870 هزارتن بیش از کل خرید سال 94 (8.08 میلیون تن) محصول گندم از کشاورزان خریداری شده است.
  براساس این گزارش، ارزش گندم خریداری شده از کشاورزان 13.9 هزار میلیارد تومان بوده که تاکنون مبلغ 6.1 هزار میلیارد تومان آن به گندم کاران پرداخت
  ...
 • افزایش 60 درصدی تولید دانه روغنی کلزا در کشور
  مجری کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تامین بذر، ماشین های کشاورزی، خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان، بیمه محصول کشاورزان و پرداخت وام 25میلیون ریالی برای هر هکتار از بسته های حمایتی این وزارت خانه برای رونق تولید دانه های روغنی در کشور است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،علیرضا مهاجر در دومین روز از نشست معاونان بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان های سراسر کشور در ساری گفت: امسال با وجود مشکلات مالی و اعتباری، دولت برای توسعه کشت دانه های روغنی در کشور 3 هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته
  ...
 • 3.1 میلیارد دلار؛ اعتبار مورد نیاز برای اجرای فاز دوم طرح احیای 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام
  مدیر عامل موسسه جهاد نصر وزارت جهاد کشاورزی از بررسی سازوکار منابع مالی و روش های اجرایی فاز دوم طرح احیای 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام در سطح 238 هزار هکتاری خبر داد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس یدالله شمایلی در نشست مطبوعاتی که به مناسبت هفته دولت در محل این موسسه برگزار شد، گفت: برای اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری 3.1 میلیارد دلار اعتبار نیاز است که بخشی از آن از محل صندوق توسعه ملی و فاینانس برای ایجاد زیر ساخت ها تامین خواهد شد.
  وی خاطر نشان کرد: در فاز نخست این طرح ایجاد زیر ساخت ها در سطح 312 هزار هکتار با
  ...
 • 740 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیابان زدایی در کشور اجرا می شود
  رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای دستیابی به سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش منابع طبیعی قرار است در مجموع 740 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیابان زدایی تا پایان سال اجرایی شود.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،خداکرم جلالی درباره اجرای عملیات آبخیزداری و حفاظت خاک در حوزه آبخیزداری سدها و کنترل کانون های بحرانی و فرسایش بادی در قالب برنامه های اقتصادمقاومتی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کشور و پدیده خشکسالی، بحران آب، بیلان منفی آبهای زیرزمینی و تخریب آبخوان ها و فرونشست زمین در حوزه منابع طبیعی دو
  ...
 • 60 میلیون واحد دامی در کشور؛صادرات 1 درصدی تأثیری در عرضه و قیمت گوشت قرمز در بازار ندارد
  معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت : برای تأمین گوشت قرمز هیچ کمبودی نداریم.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حسن رکنی در حاشیه همایش بین المللی کارگاه آموزشی تولید محصولات ارگانیک که در مجموعه سازمان تحقیقات ، ترویج و آموزش کشاورزی برگزار شد ، با اشاره به اینکه در روزهای آینده دام عشایر وارد بازار می شود ، افزود: به لحاظ تأمین گوشت قرمز و تنظیم بازار شرایط خوبی داریم.
  وی گفت: البته قیمت دام زنده در سه سال گذشته هیچ گونه افزایش نداشته است که این مسئله با انتقاد دامداران مواجه شد اما امسال افزایش 10
  ...
 • پرداخت مطالبات ذرت کاران/ محصولات ارگانیک در 2500 فروشگاه تعاونی روستایی عرضه می شود
  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از تسویه بدهی کشاورزان تولید کننده محصول ذرت خبر داد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حسین صفایی در حاشیه همایش بین المللی آموزش تولید محصولات ارگانیک با اشاره به اینکه بیشتر طلب کشاورزان تولید کننده ذرت مربوط به سال زراعی گذشته است ، افزود: در تعدادی از استان ها مبلغ مابه التفاوت قیمت روز و قیمت مصوب خرید تضمینی به ذرت کاران پرداخت نشده بود که ماه گذشته به طور کامل پرداخت شد.
  وی گفت: ماه گذشته حدود 50 میلیارد تومان طلب ذرت کاران پرداخت و تسویه شد....
 • رعایت الگوی کشت رویکرد مهم وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم
  معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی توجه به الگوی کشت را مهمترین رویکرد وزارت جهاد کشاورزی دولت تدبیر و امید خواند و گفت: امروز کشاورزی با برنامه در کشور به راه افتاده است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،عباس کشاورز در نشست معاونان بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان های سراسر کشور در ساری افزود: هر چند تغییر الگوی کشت متناسب با نیاز منابع آبی ، اکوسیستم ، خاک و بازار فروش محصولات کشاورزی باید در فرایند یک برنامه میان مدت و بلند مدت محقق شود، اما امروز شاهد به راه افتادن کشاورزی با برنامه هستیم.
  وی با اشاره به
  ...
 • اختصاص 1200 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی
  رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از اختصاص یک‌هزار و 200 میلیارد تومان اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی در کشور خبر داد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، کامبیز عباسی ظهر امروز چهارمین نشست فصلی معاونان بهبود تولیدات گیاهی و مدیران زراعت سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور که در هتل اسرم برگزار شد اظهار کرد: امسال یک‌هزار و 200 میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون در راستای طرح تجهیز و نوسازی ناوگان بخش کشاورزی برای توسعه مکانیزاسیون زراعت، باغبانی، دام و طیور و آبزی‌پروری
  ...
 • سرمایه گزاری 7 هزار میلیارد ریالی دولت یازدهم برای توسعه کشاورزی استان ایلام
  معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای تشکیل دولت یازدهم تاکنون هفت هزار میلیارد ریال برای توسعه کشاورزی در استان ایلام سرمایه گزاری شده است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، علی مراد اکبری شامگاه چهارشنبه در نشست بررسی روند احیای اراضی کشاورزی استان ایلام اظهار کرد: اختصاص این مقدار اعتبار نشان دهنده اهمیت دولت تدبیر و امید برای توسعه زیرساخت های توسعه ای استان های مختلف است و با توجه به اینکه ایلام در حوزه کشاورزی دارای استعداد و ظرفیت است، با پیگیری های استاندار این مقدار اعتبار در این استان جذب شده است....