مدیر جهاد کشاورزی خاتم با بیان اینکه شرایط پرورش بز سانن در شهرستان خاتم فراهم است گفت: پرورش این گونه از دام می تواند علاوه بر اشتغالزایی و در آمد آن به تحقق اقتصاد مقاومتی در روستاهای این شهرستان که قطب کشاورزی استان است کمک کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، مجتبی آغاز در حاشیه اولین کارگاه پرورش بز سانن در کانون آیت الله خاتمی شهر هرات در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه اشتغال ، تولید و ظرفیت شهرستان خاتم در راستای ایجاد اشتغال پایدار و تولید بالاست اظهار داشت: این شهرستان در زمینه‌های مختلف کشاورزی، دامی و پرورش طیور از ظرفیت‌های بالایی برای تولید و اشتغال برخوردار است.
وی ضمن بیان اینکه پرورش این گونه دام پرسود است افزود: بز سانن در مقایسه با دام های بومی این منطقه از درامدزایی و سود بالاتری برخوردار است.
وی استان یزد را به عنوان استان موفق در زمینه پرورش بز سانن دانست و خاطرنشان کرد: وجود مواد اولیه خوراک دام در شهرستان شامل جو، یونجه و ذرت علوفه ای و نیز شرایط اب و هوایی مناسب می تواند نقش موثری در پرورش این دام برای شهرستان خاتم باشد.
وی یادآور شد: از پرورش دهندگان بز سانن در شهرستان حمایت خواهد شد و متقاضیان جهت هر گونه همکاری و گرفتن تسهیلات می توانند به جهاد کشاورزی مراجعه کنند.
وی خاطرنشان کرد: این بزها مقاومت بیشتری در مقابل کم آبی دارند، مقاومت بز به کم آبی پس از شتر در رتبه دوم قرار دارد و این مقاومت که ناشی از سازگاری های فیزیولوژیکی است در مناطقی چون ایران که با محدودیت منابع آبی به ویژه در سطح مراتع روبروست ، خصوصیت برجسته ای است.
شغل بیشتر روستاییان شهرستان خاتم دامداری است و هم اکنون چندین مجتمع دامپروری در این شهرستان در حال ساخت است.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد