مدیرجهاد کشاورزی شهرستان خاتم از برداشت ۷۲۰ تن دانه روغنی کنجد در خاتم، قطب کشاورزی استان یزد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شهرستان خاتم، مجتبی آغاز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پایان برداشت محصول کنجد در شهرستان خاتم اظهار داشت: در حال حاضر ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی خاتم به کشت کنجد اختصاص یافته و با توجه به اینکه متوسط برداشت از هر هکتار، ۹۰۰ کیلوگرم است، امسال ۷۲۰ تن دانه روغنی کنجد از اراضی این شهرستان برداشت شد.

وی، مهمترین ارقام کنجد در خاتم را دشتستان و محلی ذکر کرد و بیان داشت: کار برداشت این محصول در شهرستان خاتم از اواخر مهرماه آغاز شده و هم اکنون به پایان رسیده است.

مدیر جهاد کشاورزی خاتم یادآور شد: کیفیت کنجد شهرستان خاتم به دلیل شرایط خاص آب و هوایی منطقه بسیار مطلوب است اما به دلیل نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی، قسمت عمده این محصول برای فرآوری به مرکز استان و شهرستانهای همجوار صادر می شود.

آغاز، مهمترین چالش محصول کنجد شهرستان خاتم را نبود صنایع جانبی و فرآوری کافی دانست و افزود: جهاد کشاورزی شهرستان از متقاضیانی که علاقمند به سرمایه گذاری در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی در زمینه محصول کنجد هستند، حمایت می کند.

وی، مناطق چاهک و هرات را مناطق مهم تولید کنجد در خاتم برشمرد و ادامه داد: با توجه به اینکه این محصول دارای دوره رشد کوتاهی است و بعد از برداشت گندم، به عنوان محصول دوم کشت می شود، برای استفاده بهینه از آب و خاک و در تناوب قرار گرفتن در زمین کشاورزی برای کشاورزان دارای ارزش اقتصادی است.

آغاز خاطرنشان کرد: کنجد تولید شده در شهرستان خاتم در زمینه روغن‌گیری، تهیه حلوا شکری، ارده و شیرینی پزی کاربرد دارد و کنجاله آن نیز حدود ۴۰ درصد پروتئین دارد و دوام آن بالا است و با داشتن اسید آمینه میتونین و کلسیم و فسفر برای جیره غذایی دام نیز بسیار مطلوب است.

برداشت کنجد

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد