با بازدید میدانی از باغ‎های گردو در طی سال‌های 1393 و 1394 در دهستان‌های مختلف شهرستان تفت، پایین بودن عملکرد، کیفیت و یکنواختی محصول درختان گردو در اکثر باغ‌ها مشاهده شد و نیازمندی به انتقال دانش فنی و آموزش تکنیک سرشاخه‌کاری درختان گردو با هدف آموزش باغداران، تعویض تاج درختان گردوی نامرغوب، اصلاح و یکنواخت سازی محصول تولیدی، افزایش عملکرد و کیفیت مغز درختان نامرغوب؛ احساس شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد، محمدرضا غفاریان کارشناس جهاد کشاورزی شیرکوه و مجری پروژه در استان یزد گفت: برای تعویض تاج درختان گردوی نامرغوب، باغ‌داران می‌توانند نسبت به اصلاح و یکنواخت‌سازی درختان باغ خود اقدام نمایند. این روش پیوند به سادگی و با هزینه بسیار کم، قابل اجرا بوده و با رعایت توصیه‌های فنی، میزان موفقیت آن 70 تا 90 درصد می‌باشد. درختان سرشاخه‌کاری‌شده، سه تا چهار سال بعد، به بار نشسته که افزایش عملکرد (تعداد میوه در هر شاخه) و کیفیت مغز (رنگ و وزن) را در پی خواهد داشت. اجرای آموزش تکنیک سرشاخه‌کاری در فروردین ماه 1395 آغاز و آموزش عملی تکنیک یاد شده در سال‌های 1396 و 1397 نیز در دهستان شیرکوه ادامه داشته است. در طول سه سال گذشته تجربیات ارزشمندی به دست آمده و در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است.

برپایه این گزارش این فن و تکنیک تاکنون به بیش از 100 بهره‌بردار گردو آموزش داده شده تا بتوانند نسبت به اصلاح درختان نامرغوب خود اقدام نمایند و بتوان در سال‌های آینده شاهد افزایش عملکرد کمی و کیفی محصول تولیدی شد. لازم به ذکر است که این پروژه با حضور و حمایت معاونت بهبود تولیدات گیاهی استان، مدیریت باغبانی، مدیریت ترویج کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تفت همراه بوده است. اجرای فاز دوم سرشاخه‌کاری با تاکید بر بومی‌سازی و پایش منطقه‌ای درختان پربازده و اجرای فاز سوم سرشاخه‌کاری با تاکید بر کانون یادگیری سرشاخه‌کاری گردو با انتخاب درختان مرغوب و با عملکرد بالا در دهستان شیرکوه، اجرایی گردیده است.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد