جلسه هماهنگی جهت مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان اشکذر، جلسه هماهنگی جهت مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای با حضور بخشدار و دهیاران بخش مرکزی، مدیر و کارشناسان مدیریت جهادکشاورزی شهرستان اشکذر برگزار گردید.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اشکذر ضمن بیان اهمیت مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای گفت: تغییر اقلیم و گرم شدن هوا و نداشتن زمستان های سرد و نبود یخبندان، موجب طغیان آفات به ویژه آفت خطرناک مگس میوه مدیترانه ای گردیده است.

وی گفت: آفت مگس میوه مدیترانه ای بیشتر به محصولاتی مانند هلو، زردآلود، گلابی، گوجه، سیب، آلو، توت، به، انگور، خرمالو، انار، انجیر، مرکبات و بعضی از انواع گیاهان زراعی یک ساله حمله می کند که با توجه به گسترده بودن حجم خسارات به طاعون گیاهی مشهور است.

خانم یغمایی کارشناس مسئول حفظ نباتات مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ضمن بیان اقداماتی که علیه مبارزه با این آفت در سال گذشته در شهرستان انجام گرفته است، گفت: طرز زندگی مگس میوه مدیترانه ای به این شکل است که این آفت بسته به شرایط محیط 2 الی 16نسل در سال می تواند داشته باشد که زمستان را به صورت شفیره در خاک می گذراند در صورتی که زمستان منطقه سرد نباشد در تمام طول سال این آفت فعال است.

وی افزود: راهکارهای عملی کنترل این آفت، برگزاری دوره های آموزشی ویژه بهره برداران، نصب تله های فرمونی و ردیابی آفت، به محض شکار آفت در تله فرمونی نصب سراتراپ به میزان 20 لیتر در هکتار، طعمه پاشی که شامل استفاده از طعمه مسموم (محلول پاشی ماده جلب کننده پروتئین هیدرولیزات بمیزان 3 درصد همراه با سم مالاتیون به میزان 2 در هزار )است، می باشد.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد