رئیس اداره امور عشایری یزد با بیان اینکه 20 درصد بودجه این اداره نسبت به سال 1396 اضافه شد، گفت: امسال 15میلیارد و200میلیو ن ریال برای خدمات رسانی به تولید کنندگان این بخش مصوب شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد به نقل از پایگاه خبری ۱۵ دی ابرکوه ” حسن زارع ، در حاشیه بازدید از مناطق عشایری ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ۱۵ دی اظهار امیدواری کرد که با تخصیص و تامین بودجه این مبلغ صرف خدمات ‌رسانی ، تامین آب و مرمت راه های عشایر شهرستان های ابرکوه و خاتم شود.
وی با بیان اینکه بخش عمده درآمد عشایر استان از طریق پرورش دام سبک به دست می آید، افزود: سال ۱۳۹۶سه میلیارد ریال صرف خدمات رسانی و زیرساخت ها نظیر آبرسانی ، حفر چاه مالداری و مرمت راه های عشایری شده است.
زارع اظهارکرد: عشایر به شرط حذف نژاد خاص دام می‌توانند با داشتن حداقل ۱۵ رأس دام، از تسهیلات اشتغال پایدار با سود ۶ درصد با سه سال تنفس و باز پرداخت ۶ سال بهره مند شوند.
رئیس اداره امور عشایری استان یزد یادآورشد : با وجود ۲دهه خشکسالی و فقر مراتع، عشایر این استان در سال ۱۳۹۶ چهار هزار و ۳۸۰ تن فرآورده دامی و لبنی به ارزش ۴۵۰ میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال تولید کردند.
وی ادامه داد : سال گذشته ۲۳ میلیارد ریال سرمایه در گردش با سود ۱۰ درصد به ۱۵۰خانوار از طریق بانک های عامل پرداخت شد.
زارع با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۰۰ میلیارد ریال وام برای طرح های اشتغال پایدار مصوب شده بود تصریح کرد: ۳۰درصد این مبلغ تاکنون برای تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز، فرآورده های لبنی، حوزه گردشگری و کشت گیاهان دارویی جذب شده است.
رئیس اداره امور عشایری استان تاکید کرد: پارسال هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت با باز پرداخت پنج ساله برای جبران ناشی از زیان های خشکسالی پرداخت شد .
وی تامین آب مورد نیاز دام عشایر را بسیار ضروری خواند و ادامه داد: امسال بخشی از آب شرب دام عشایر از طریق یکهزار و ۵۰۰ دستگاه تانکر ۱۰هزار لیتری تامین توزیع شده است .
زارع همچنین از پوشش بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استان خبر داد و یادآورشد : هم اکنون ۴۰درصد از خانوارها و ۵۰ درصد دام عشایر استان تحت پوشش بیمه اجتماعی هستند.
جمعیت عشایر استان یزد که در شهرستان های ابرکوه و خاتم زندگی می کنند، ۶ هزار و ۳۰۰ نفر شامل یکهزار و ۳۰۰ خانوارند.
عشایر این استان از ایلات بختیاری ، خمسه و قشقایی اند که به پرورش ۱۴۰هزار راس دام سبک و ۴۰۰ نفر شتر مشغول هستند.
عشایر ابرکوه با ۴۲۰ خانوار و ۲هزار نفر جمعیت در مناطق هارونی ، اسفندآباد و فراغه زندگی می کنند.
مرکز شهرستان ۵۳ هزار نفری ابرکوه در۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان سال ۱۳۹۵، یک میلیون و ۱۳۸هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها و مناطق عشایری زندگی می کنند.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد