در این بخش سعی شده به سوالات متداولی که ممکن است برای شما بوجود آید پاسخ بدهیم. در صورتی که سوال خاصی دارید و پاسخ آن را در هیچ کدام از مجموعه های زیر نیافتید، می توانید در صفحه تماس با ما سوال خود را مطرح کنید. کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در اسرع وقت به سوال شما جواب خواهند داد.


 

معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی(0)

سوال

جواب

 

سوال

جواب

سوال

جواب

 

  

معاونت بهبود تولیدات دامی(0)

سوال

جواب

 

سوال

جواب

سوال

جواب

 

  

معاونت بهبود تولیدات گیاهی(0)

سوال

جواب

 

سوال

جواب

سوال

جواب

 

  

معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی(0)

سوال

جواب

 

سوال

جواب

سوال

جواب

 

   

مدیریت آب و خاک و امور فنی و مهندسی(8)

 

آیا اجرای آبیاری تحت فشار صرفه اقتصادی دارد؟

با توجه به شرایط موجود یعنی کمبود آب و کمک های بلاعوض دولتی و اینکه هرسال مشکل کمبود آب جدی تر می شود و از طرف دیگر بازدهی مناسب در طرحهای اجرا شده کاملا مناسب و مقرون به صرف می باشد.

 

مزایای اجرای آبیاری تحت فشار چیست؟

افزایش راندمان آبیاری و مصرف بهینه آب، توزیع یکنواخت آب در مزرعه، توزیع مناسب و یکنواخت کود در مزرعه، افزایش عملکرد در واحد سطح، نیروی انسانی کمتری مورد نیاز می باشد

تسهیلات قابل ارائه برای طرحهای آبیاری تحت فشار چیست؟

معمولا شرایط اعطای وام و تسهیلات در هر سال بر اساس نیازسنجی و برآوردها تغییر می کند که در همان سال اعلام می گردد.

روند کلی اجرای یک پروژه آبیاری تحت فشار چیست؟

از ارائه درخواست متقاضی به مرکز جهاد کشاورزی محل سکونت آغز شده و پس از تکمیل مدارک و تشکیل پرونده و آماده سازی دفترچه طراحی ( هزینه به عهده متقاضی است)ادامه یافته و در نهایت با معرفی و تصویب طرح در کارگروه جهت اجرا خاتمه می یابد.

 

هزینه واحد تمام شده برای یک استخر چه میزان است؟

هزینه واحد تمام شده استخرهای ذخیره آب کشاورزی با توجه به نوع و جنس استخر همچنین حجم اجرا شده متفاوت است.
الف – استخرهای ژئوممبران بدون احتساب عملیات خاکی هر متر مکعب حدود 200 هزار ریال
ب- استخرهای بلوک سیمانی بطور متوسط به ازای هر متر مکعب 250 هزار ریال
ج- استخرهای سنگ و سیمان بطور متوسط به ازای هر متر مکعب 350 هزار ریال

بهترین سازه برای استخرهای ذخیره آب کشاورزی چیست؟

هزینه واحد استخرهای با مصالح بنایی در حجم زیاد بالا بوده و مقرون به صرفه نیست. همچنین آب بندی این گونه استخرها مستلزم رعایت ضوابط آیین نامه ای خاص و هزینه زیاد است. لذا توصیه می شود برای اطمینان از کیفیت ساخت و آب بندی و تقلیل هزینه ها روشهای نوین نظیر اجرای پوشش ژئوممبران و مخازن پیش ساخته استفاده گردد.

تسهیلات و وام برای احداث استخرها چگونه است؟

تسهیلات پرداختی برای احداث استخر با توجه به اعلام و تصویب مراجع ذیصلاح پرداخت می شود که از محل اعتبارات خشکسالی در دوره های مختلف و گاهی اوقات از منابع داخلی بانک تسهیلات پرداخت می گردد.

 

مزایای عمليات تجهيز و نوسازي و يكپارچه سازي اراضي (تسطیح و قطعه بندی)؟

حفظ، احياء و بهره برداري از منابع آب و خاك ، افزايش توليد محصولات كشاورزي در واحد سطح ، كاهش هزينه هاي توليد ، صرفه جويي در مصرف آب ، ايجاد بستر مناسب جهت كشت و كار مكانيزه

 

   

مدیریت ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات(0)

سوال

جواب

 

سوال

جواب

سوال

جواب

 

  

مدیریت امور اراضی(19)

تغيير كاربري اراضي زراعي و باغها چيست؟

هرگونه اقدامي كه مانع از بهره برداري و استمرار كشاورزي در اراضي زراعي و باغها مي گردد از جمله ايجاد بنا برداشت يا افزايش شن و ماسه و ساير اقداماتي كه بنا به تشخيص وزارت جهاد كشاورزي تغيير كاربري محسوب مي شود.

 

آيا تغيير كاربري اراضي زراعي و باغها جرم است؟

     هرگونه اقدامي كه تغيير كاربري محصوب مي شود هرگاه به طور غيرمجاز و بدون اخذ مجوز از كميسيون مربوطه صورت پذيرد جرم محسوب مي شود و مرتكب تحت تعقيب كيفري قرارخواهد گرفت.

در چه مواردي تغيير كاربري زراعي و باغها ممنوع است؟

   تغييركاربري اراضي زراعي و باغها جز در موارد ضروري با هر قصد و انگيزه اي صورت گيرد ممنوع است.
درصورتي كه :
-          عمليات اجرايي منتهي به تغييركاربري پس از تاريخ 15/4/1374 صورت پذيرفته باشد .
-          باغ يا مزرعه خارج از محدوده قانوني شهرها و شهركها واقع شده باشد
-          جزء مواردي كه از شمول قانون حفظ كاربري استثناء شده اند نباشد.

موارد ضروري تغيير كاربري اراضي زراعي و باغها كدامند؟

در برخي موارد تغيير كاربري اراضي زراعي و باغها ضروري است. تشخيص موارد ضروري تغيير كاربري اراضي زراعي و باغها در هر استان به عهده كميسيوني مركب از رئيس سازمان جهاد كشاورزي، مديرامور اراضي، رئيس سازمان مسكن و شهرسازي  مديركل حفاظت محيط زيست آن استان و يك نفر نماينده استاندار مي باشد.
اين كميسيون درتشخيص موارد ضروري تغييركاربري اراضي زراعي وباغها موظف است موارد زيررارعايت كند:
1-      اخذ مجوز لازم ازدستگاه اجرايي ذيربط متناسب با كاربري جديد توسط متقاضي
2-      ضوابط طرحهاي كالبدي، منطقه اي و ناحيه اي مصوب شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران
3-      مطالبه مصوبه ستاد فرماندهي نيروهاي مسلح در رسيدگي به درخواست نيروهاي مسلح
4-      ضوابط حفظ محيط زيست، تداوم توليد و سرمايه گذاري
5-      استانداردهاي اصول و ضوابط فني مربوط مطابق مجوزهاي صادره از سوي دستگاه ذيربط
*   افرادي كه درخواست تغييركاربري اراضي زراعي و باغهاي خود را دارند، مي توانند با در اختيار داشتن مدارك لازم به كميسيون مذكور در استان محل وقوع ملك مراجعه كنند . كميسيون مذكور موظف است ظرف حداكثر دو ماه نظر خود را اعلام كند.
*      تصميم كميسيون دائر بر رد درخواست تغييركابري قابل اعتراض در ديوان عدالت اداري مي باشد.

 

مرجع تشخيص اراضي زراعي و باغها چه كسي است؟

تشخيص اين كه كدام زمين، زمين زراعي يا باغ محسوب مي شود با وزارت جهاد كشاورزي است و مراجع قضايي و اداري بايد نظر سازمان مذكور را در اين زمينه استعلام كنند. ادارات و سازمان هاي ديگر موظف هستند نظر سازمان را دراين مورد بپذيرند. اما نظر سازمان براي مراجع قضايي به منزله نظر كارشناسي است كه هرگاه دادگاه آن را مطابق با اوضاع و احوال نداند ميتواند به آن ترتيب اثر ندهد. وموضوع رابه هيات كارشناسي، (كارشناسان رسمي دادگستري) ارجاع دهد.

چه مواردي از شمول قانون استثناء مي باشند؟

موارد زير از شمول قانون اصلاحي قانون حفظ كاربري اراضي زراعي وباغها مستثناء شده اند:
احداث هرگونه گلخانه، دامداري مرغداري، پرورش ماهي و ساير توليدات كشاورزي و كارگاههاي صنايع تكميلي و غذايي در روستاها بهينه كردن توليدات بخش كشاورزي تلقي گشته و با رعايت ضوابط زيست محيطي و با موافقت سازمان جهاد كشاورزي در روستاها احداث شوند. تمامي زمينهايي كه در محدوده قانوني روستاهايي كه طرح هادي دارند، واقع هستند. نكته قابل توجه اين است كه آن دسته از اراضي كه در آنها گلخانه، دامداري و موارد فوق الذكر احداث شود در حكم اراضي زراعي و باغ محسوب مي شوند، لذا هرگاه ملكي كه در آن دامداري احداث شده است به كار ديگري غير از اين موارد اختصاص يابد تغيير كاربري مجرمانه محقق شده است و مرتكب تحت تعقيب قرار خواهد گرفت.

ميزان عوارض تغيير كاربري چقدر است؟

در مواردي كه به اراضي زراعي و باغها طبق مقررات، مجوز تغيير كاربري داده مي شود، مالك موظف معادل هشتاد درصد قيمت روز زمين را با احتساب ارزش زمين پس از تغيير كاربري به عنوان عوارض، به حساب خزانه داري كل واريز كند.

 

مواردي كه نبايد عوارض پرداخت شود كدامند؟

هرگاه براي احداث ساختمان مسكوني تا 500 متربراي يك بار، دامداري، مرغداري، پرورش آبزيان، توليدات گلخانه اي و واحدهاي صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي و صنايع دستي و اراضي مورد نياز طرحهاي تملك و دارائي هاي سرمايه اي مصوب مجلس شوراي اسلامي (ملي – استاني) و طرحهاي خدمات عمومي مورد نياز مردم مجوز تغيير كاربري صادر شود، از پرداخت عوارض مذكور معاف خواهند بود.

مجازات مرتكب جرم تغييركاربري چيست؟

مرتكب علاوه بر قلع و قمع بناي احداث به پرداخت جزاي نقدي از يك تا سه برابر بهاي اراضي زراعي و باغها به قيمت روز زمين با كاربري جديد كه مورد نظر متخلف بوده است، محكوم مي شود.

مجازات مرتكب تكرار جرم تغيير كاربري جيست؟

در صورتي كه شخص به اتهام تغيير كاربري به تحمل مجازات مقرر محكوم شد، هرگاه پس از اجراي مجازات، مجدداً مرتكب تغيير كاربري شود به سه برابر بهاي ملكي كه در آن مرتكب تغييركاربري شده است و حبس از يك ماه تاشش ماه محكوم خواهد شد.

 

تكاليف ادارات و سازمانها در ارتباط با قانون حفظ كاربري چيست؟

1-   ادارات ثبت اسناد و املاك و دفاتر اسناد رسمي و ساير هيات ها و مراجع مربوط مكلفند در موارد تفكيك افراز وت قسيم اراضي زراعي و باغها و تغييركاربري آنها در خارج از محدوده قانوني شهرها و شهركها ازسازمانهاي  جهاد كشاورزي استعلام نمايند و نظر سازمان مذكور را اعمال نمايند.
2-   صدور هرگونه مجوز يا پروانه ساخت و تامين و واگذاري خدمات و تاسيات زيربنايي مانند آب ، برق، گاز و تلفن از سوي دستگاه هاي ذيربط در اراضي زراعي و باغها توسط وزارتخانه هاي جهاد كشاورزي، مسكن و شهرسازي و استانداري ها، شهرداري ها و ساير مراجع ذيربط صرفاً پس ازتاييد كميسيون تبصره يك ماده يك قانون حفظ كاربري اراضي زراعي و باغها مجاز خواهد بود.

محدوده اجراي قانون حفظ كاربري اراضي زراعي و باغ ها كجاست؟

كليه اراضي زراعي و باغ ها به جز اراضي زراعي و باغ هاي داخل محدوده شهرها و شهركها و نيز محدوده قانوني روستاهاي داراي طرح هادي مصوب مي باشد.

مرجع تشخيص زراعي يا باغي بودن اراضي مورد دخواست كجا است؟

وزارت  جهاد كشاورزي ( سازمان جهاد كشاورزي استان ) مي باشد.

 

نحوه درخواست متقاضيان چگونه است؟

افرادي كه درخواست تغيير كاربري اراضي كشاورزي خود را دارند مي توانند بادراختيار داشتن مدارك لازم به مديريت جهاد كشاورزي شهرستان محل اجراي طرح ويامديريت اموراراضي مستقر در سازمان جهاد كشاورزي استان محل وقوع ملك مراجعه نمايند تا در كميسيون مربوطه (كميسيون تبصره يك ماده يك) مطرح گردد.

مدارك مورد نياز جهت طرح درخواست تغييركاربري دركميسيون چيست؟

ارائه سند مالكيت رسمي (مدارك ثابت كننده وقانوني مالكيت ) ، جوازتاسيس و يا موافقت اصولي به نام متقاضي ، نقشه عرصه ، نظريه اداره كل حفاظت محيط زيست و حسب مورد پاسخ استعلام ساير دستگاه هاي ذيربط الزامي مي باشد.

در صورت موافقت كميسيون تبصره يك ماده يك قانون با تغييركاربري اراضي زراعي و باغي متقاضي چه وظيفه اي دارد ؟

مالك موظف است بعد از اعلام كتبي دبيرخانه كميسيوم مزبور معادل 80 درصد قيمت روز زمين را با احتساب ارزش زمين پس ازتغييركاربري به عنوان عوارض پرداخت نمايد. مجوز تغييركاربري پس از اخذ عوارض صادر مي گردد.

 

موارد معاف ازعوارض موضوع اين قانون چيست؟

احداث واحد هاي مسكوني براي سكونت شخصي صاحبان زمين تا پانصد متر مربع فقط براي يكبار واحدهاي صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي، طرح هاي خدمات عمومي مورد نياز مردم، صنايع دستي و طرح هاي ملي استاني درصورت موافقت كميسيون تبصره يك ماده يك ازپرداخت عوارض معاف مي باشند (متقاضيان اين گونه فعاليت ها نيزلازم است براي اخذ مجوز به دبيرخانه كميسيون تبصره يك ماده يك مستقر درسازمان جهاد كشاورزي استان (مديريت اموراراضي استان) مراجعه نمايند.

چه طرحهايي نياز به موافقت كميسيون تبصره يك ماده يك ندارند؟

احداث گلخانه، دامداري، مرغداري، پرورش ماهي و ساير توليدات كشاورزي وكارگاه هاي صنايع تكميلي و تبديلي و غذايي در روستاها بهينه كردن توليدات بخش كشاورزي بوده و با رعايت ضوابط زيست محيطي با موافقت رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان اجاره احداث دارند. اجراي اين گونه فعاليت ها بدون اخذ گواهي زيست محيطي تخلف محسوب و با متخلفين برخورد قانوني انجام خواهد شد. تغييردرنوع بهره برداري ازواحدهاي مذكور نيز بدون اخذ مجوز لازم ازسازمان جهاد كشاورزي استان تغييركاربري غيرمجاز تلقي شده وبامتخلفين برابرقانون برخورد خواهدشد.
صدور هرگونه مجوز يا پروانه ساخت و تامين و واگذاري خدمات و تاسيسات زيربنايي مانند آب، برق، گاز و تلفن ازسوي دستگاه هاي ذيربط در اراضي زراعي و باغ ها توسط وزارتخانه هاي جهاد كشاورزي، مسكن وشهرسازي، استانداري ها، شهرداري ها و ساير مراجع ذيربط صرفاً پس از تاييد كميسيون موضوع تبصره (1) ماده (1) اين قانون مبني بر ضرورت تغييركاربري مجازخواهد بود دستگاه هاي متخلف برابرقانون مجازات خواهد شد.

مصاديق تغييركاربري چيست؟

-          برداشت يا افزايش شن و ماسه
-          ايجاد بنا و تاسيسات
-          خاكبرداري و خاكريزي
-          گود برداري
-          احداث كوره هاي آجر و گچ پزي
-          پي كني
-          ديوار كشي اراضي
-          دپوي زباله، نخاله و مصالح ساختماني، شم و ماسه و ضايعات فلزي
-          ايجاد سكونت گاههاي موقت
-          استقرار كانكس و آلاچيق
-          احداث جاده راه
-          دفن زباله هاي واحد هاي صنعتي
-          رها كردن پساب هاي واحدهاي صنعتي، فاضلاب هاي شهري، ضايعات كارخانجات
-          لوله گذاري
-          عبور شبكه هاي برق
-           انتقال وتغييرحقابه اراضي زراعي وباغات به ساير اراضي وفعاليت هاي غيركشاورزي
-          سوزاندن، قطع و ريشه كني درختان و خشك كردن باغات به هر طريق
-          مخلوط ريزي و شن ريزي
-          احداث راه آهن و فرودگاه
-          احداث پارك و فضاي سبز
-          پيست هاي ورزشي
-          استخرهاي ذخيره آب غير كشاورزي
-          احداث پاركينگ مسقف و غيرمسقف
-          محوطه سازي (شامل سنگفرش وآسفالت كاري، جدول گذاري، سنگ ريزي و موارد مشابه )
-          صنايع تبديلي وت كميلي و غذايي و طرح هاي موضوع تبصره 4 فوق الذكر
-          صنايع دستي
-          طرح هاي خدمات عمومي
-          طرح هاي تملك دارايي هاي سرمايه اي مصوب مجلس شوراي اسلامي (ملي – استاني)
-          تشخيص ساير مصاديق تغيير كاربري با سازمان امور اراضي كشور مي باشد

 

   

مدیریت هماهنگی ترویج(0)

سوال

جواب

 

سوال

جواب

سوال

جواب

 

   

مدیریت صنایع کشاورزی(0)

سوال

جواب

 

سوال

جواب

سوال

جواب

 

   

مدیریت شیلات و آبزیان(0)

سوال

جواب

 

سوال

جواب

سوال

جواب

 

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

 • برای مقابله با بیماری ام اس؛کارمند دامپزشکی دور اروپا را رکاب زد

  دوچرخه‌سوار اداره کل دامپزشکی استان تهران، پیام‌آور توانمندی بیماران ام‌ اسی، با شعار "ام اس هیچگاه نمی‌تواند مرا متوقف کند"، به همراه همسرش با دوچرخه دور اروپا را رکاب زدند.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، بهناز محرم‌زاده کارمند اداره کل دامپزشکی استان تهران به همراه همسرش علی عظیمی از کوهنوردان پرتلاش کشور، در سفر فرهنگی - ورزشی خود به دور اروپا با دوچرخه، از کشورهای آلمان، هلند، دانمارک، نروژ و سوئد دیدن کرده و پیام توانمندی بیماران ام اس را به گوش اروپاییان ‌رساندند.

  مسافت رکاب زدن بین شهری تا پایان برنامه،

  ...
 • برای مقابله با بیماری ام اس؛بانوی کارمند دامپزشکی دور اروپا را رکاب زد
  دوچرخه‌سوار اداره کل دامپزشکی استان تهران، پیام‌آور توانمندی بیماران ام‌ اسی، با شعار "ام اس هیچگاه نمی‌تواند مرا متوقف کند"، به همراه همسرش با دوچرخه دور اروپا را رکاب زدند.
  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، بهناز محرم‌زاده کارمند اداره کل دامپزشکی استان تهران به همراه همسرش علی عظیمی از کوهنوردان پرتلاش کشور، در سفر فرهنگی - ورزشی خود به دور اروپا با دوچرخه، از
  ...
 • همایش پیشگیری از سرطان ویژه بانوان شاغل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد
  همایش پیشگیری از سرطان ویژه جمعی از بانوان شاغل وزارت جهاد کشاورزی به همت کمیسیون امور بانوان، در سالن نعمتی جم وزارتخانه برگزار شد.
  به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در این دوره آموزشی دکتر ویدا عمید جراح زنان و زایمان مطالبی در خصوص عوامل پیشگیری از سرطان ارائه کرد و گفت: ما می‌توانیم با شناخت ناشناخته‌ها از بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری کنیم.
  وی سرطان پستان را از شایع‌ترین سرطان‌های زنان و سرطان معده را از شایع‌ترین سرطان‌های مردان در کشور عنوان کرد و افزود: تشخیص سرطان در مراحل اولیه می‌تواند به بهبود این بیماری...
 • خرید تضمینی گندم کشاورزان به مرز 11 میلیون تن رسید
  از آغاز فصل برداشت تاکنون، 10 میلیون و 950 هزارتن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شده که این میزان خرید در مقایسه با سال گذشته بیش از 40 درصد رشد داشته است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،در حالی که نزدیک به دو ماه تا پایان خرید تضمینی گندم کشاورزان باقی است، تاکنون حدود دو میلیون و 870 هزارتن بیش از کل خرید سال 94 (8.08 میلیون تن) محصول گندم از کشاورزان خریداری شده است.
  براساس این گزارش، ارزش گندم خریداری شده از کشاورزان 13.9 هزار میلیارد تومان بوده که تاکنون مبلغ 6.1 هزار میلیارد تومان آن به گندم کاران پرداخت
  ...
 • افزایش 60 درصدی تولید دانه روغنی کلزا در کشور
  مجری کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تامین بذر، ماشین های کشاورزی، خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان، بیمه محصول کشاورزان و پرداخت وام 25میلیون ریالی برای هر هکتار از بسته های حمایتی این وزارت خانه برای رونق تولید دانه های روغنی در کشور است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،علیرضا مهاجر در دومین روز از نشست معاونان بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان های سراسر کشور در ساری گفت: امسال با وجود مشکلات مالی و اعتباری، دولت برای توسعه کشت دانه های روغنی در کشور 3 هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته
  ...
 • 3.1 میلیارد دلار؛ اعتبار مورد نیاز برای اجرای فاز دوم طرح احیای 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام
  مدیر عامل موسسه جهاد نصر وزارت جهاد کشاورزی از بررسی سازوکار منابع مالی و روش های اجرایی فاز دوم طرح احیای 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام در سطح 238 هزار هکتاری خبر داد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس یدالله شمایلی در نشست مطبوعاتی که به مناسبت هفته دولت در محل این موسسه برگزار شد، گفت: برای اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری 3.1 میلیارد دلار اعتبار نیاز است که بخشی از آن از محل صندوق توسعه ملی و فاینانس برای ایجاد زیر ساخت ها تامین خواهد شد.
  وی خاطر نشان کرد: در فاز نخست این طرح ایجاد زیر ساخت ها در سطح 312 هزار هکتار با
  ...
 • 740 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیابان زدایی در کشور اجرا می شود
  رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای دستیابی به سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش منابع طبیعی قرار است در مجموع 740 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیابان زدایی تا پایان سال اجرایی شود.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،خداکرم جلالی درباره اجرای عملیات آبخیزداری و حفاظت خاک در حوزه آبخیزداری سدها و کنترل کانون های بحرانی و فرسایش بادی در قالب برنامه های اقتصادمقاومتی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کشور و پدیده خشکسالی، بحران آب، بیلان منفی آبهای زیرزمینی و تخریب آبخوان ها و فرونشست زمین در حوزه منابع طبیعی دو
  ...
 • 60 میلیون واحد دامی در کشور؛صادرات 1 درصدی تأثیری در عرضه و قیمت گوشت قرمز در بازار ندارد
  معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت : برای تأمین گوشت قرمز هیچ کمبودی نداریم.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حسن رکنی در حاشیه همایش بین المللی کارگاه آموزشی تولید محصولات ارگانیک که در مجموعه سازمان تحقیقات ، ترویج و آموزش کشاورزی برگزار شد ، با اشاره به اینکه در روزهای آینده دام عشایر وارد بازار می شود ، افزود: به لحاظ تأمین گوشت قرمز و تنظیم بازار شرایط خوبی داریم.
  وی گفت: البته قیمت دام زنده در سه سال گذشته هیچ گونه افزایش نداشته است که این مسئله با انتقاد دامداران مواجه شد اما امسال افزایش 10
  ...
 • پرداخت مطالبات ذرت کاران/ محصولات ارگانیک در 2500 فروشگاه تعاونی روستایی عرضه می شود
  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از تسویه بدهی کشاورزان تولید کننده محصول ذرت خبر داد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حسین صفایی در حاشیه همایش بین المللی آموزش تولید محصولات ارگانیک با اشاره به اینکه بیشتر طلب کشاورزان تولید کننده ذرت مربوط به سال زراعی گذشته است ، افزود: در تعدادی از استان ها مبلغ مابه التفاوت قیمت روز و قیمت مصوب خرید تضمینی به ذرت کاران پرداخت نشده بود که ماه گذشته به طور کامل پرداخت شد.
  وی گفت: ماه گذشته حدود 50 میلیارد تومان طلب ذرت کاران پرداخت و تسویه شد....
 • رعایت الگوی کشت رویکرد مهم وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم
  معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی توجه به الگوی کشت را مهمترین رویکرد وزارت جهاد کشاورزی دولت تدبیر و امید خواند و گفت: امروز کشاورزی با برنامه در کشور به راه افتاده است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،عباس کشاورز در نشست معاونان بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان های سراسر کشور در ساری افزود: هر چند تغییر الگوی کشت متناسب با نیاز منابع آبی ، اکوسیستم ، خاک و بازار فروش محصولات کشاورزی باید در فرایند یک برنامه میان مدت و بلند مدت محقق شود، اما امروز شاهد به راه افتادن کشاورزی با برنامه هستیم.
  وی با اشاره به
  ...
 • اختصاص 1200 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی
  رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از اختصاص یک‌هزار و 200 میلیارد تومان اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی در کشور خبر داد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، کامبیز عباسی ظهر امروز چهارمین نشست فصلی معاونان بهبود تولیدات گیاهی و مدیران زراعت سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور که در هتل اسرم برگزار شد اظهار کرد: امسال یک‌هزار و 200 میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون در راستای طرح تجهیز و نوسازی ناوگان بخش کشاورزی برای توسعه مکانیزاسیون زراعت، باغبانی، دام و طیور و آبزی‌پروری
  ...
 • سرمایه گزاری 7 هزار میلیارد ریالی دولت یازدهم برای توسعه کشاورزی استان ایلام
  معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای تشکیل دولت یازدهم تاکنون هفت هزار میلیارد ریال برای توسعه کشاورزی در استان ایلام سرمایه گزاری شده است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، علی مراد اکبری شامگاه چهارشنبه در نشست بررسی روند احیای اراضی کشاورزی استان ایلام اظهار کرد: اختصاص این مقدار اعتبار نشان دهنده اهمیت دولت تدبیر و امید برای توسعه زیرساخت های توسعه ای استان های مختلف است و با توجه به اینکه ایلام در حوزه کشاورزی دارای استعداد و ظرفیت است، با پیگیری های استاندار این مقدار اعتبار در این استان جذب شده است....